KS Korona Człopa to jeden z najstarszych klubów piłkarskich powiatu wałeckiego.

Początki klubu sięgają sierpnia 1950 roku, kiedy ówczesna 'Unia' Człopa rozegrała swoje pierwsze oficjalne spotkanie piłkarskie. Wprawdzie wcześniej wmieście rozgrywane były już mecze, ale trudno dzisiaj, poza przekazami ustnymi, znaleźć na ten temat jakieś dokumenty. Od początku klub związany był z rozgrywkami lokalnymi i okręgowymi. Miewał sukcesy
w Pucharze Polski (finał wojewódzki w połowie lat 50.), w rozgrywkach makroregionalnych (1994 r.) znalazł się także
w jednej czwartej finału wojewódzkiego PP, grając w klasie B.
Założycielem i pierwszym prezesem dzisiejszej 'Korony' był Bolesław Hoffman. W 1954 klub zmienił nazwę na'Start'. Opiekowały się nim wówczas m.in.: Gminna Spółdzielnia 'Samopomoc Chłopska' i roszarnia lnu. Tworzyli go wtedy: Zygmunt Furman, Kazimiera Grabowicz, Orest Taniocznik, Wacław Górski i Safran Kit. Historia klubu przez dłuższy okres czasu związana była także z Janem Olejnikiem.
Obecną nazwę Korona; przyjęto w 1971 roku. Wśród zawodników, którzy zdobyli uznanie poza Człopą, wymienić można min. Marcina Krużyckiego oraz Dariusza Podgórskiego (piłkarz 75-lecia 'Fortuny' Wieleń). Swego czasu razem z drużyną z Człopy trenowała Majka Kwiatkowska-Tartak, późniejsza reprezentantka polskiej drużyny piłkarskiej kobiet.

Uwaga. Wystąpił nieoczekiwany błąd! Prosimy spróbować później.
de266b1563fe92839d0cec55b7fbcafc6368e609
Przepraszamy. Wystąpił błąd naszego serwera